Weź głęboki wdech…

Jedną z podstawowych funkcji życiowych jest oddychanie. Ta pozornie prosta czynność, polegająca na wprowadzaniu zawartego w powietrzu tlenu do płuc, a przez to do krwiobiegu, ma niezwykle ważną rolę – umożliwia komórkom wytwarzanie energii, a przez to ich prawidłowe funkcjonowanie. Jednak czy to jedyny skutek oddychania?

Ludzie już od wielu setek lat interesują się tym, jak bardzo wpływa ono na nasze życie. Osoby medytujące regularnie zauważyły, że odpowiednie i głębokie oddychanie (które jest jedną z podstawowych technik medytacyjnych, w m.in. filozofii Zen) może prowadzić do poprawy ogólnego samopoczucia i może pomagać w radzeniu sobie z różnymi problemami natury psychologicznej, np. skutkami stresu. Co ciekawe, miało to już miejsce na długo przed współczesnym rozumieniem tego procesu, gdy, jako ludzie, nie zdawaliśmy sobie jeszcze sprawy z zależności między poszczególnymi komórkami naszego organizmu ani z dostarczanych do nich różnych związków chemicznych. Dopiero dzięki późniejszym badaniom, udało się potwierdzić medyczny potencjał oddychania i medytacji. U osób które regularnie i przez długi czas wdychają i wydychają powietrze w odpowiedni sposób, stwierdzono wzmożoną aktywność w płacie czołowym mózgu, który generalnie jest odpowiedzialny za ruch i osobowość, ale również za koncentrację.

Podobne wnioski można wyciągnąć opierając się na innych, niedawnych badaniach, w których sprawdzano krótkotrwały wpływ głębokiego i spokojnego oddychania na odczuwanie stresu i procesy podejmowania decyzji. Po zakończonych testach, okazało się, że grupa, która użyła technik relaksacyjnych związanych z kontrolowanym oddechem, udzielała zauważalnie więcej poprawnych odpowiedzi! Odnotowano również poprawę decyzyjności samej w sobie.

Oczywiście, takie wyniki jedynie zachęciły naukowców do dalszych testów. Lista pozytywnych aspektów oddychania wydłuża się niemal każdego dnia! Na ten moment możemy na niej znaleźć regulację układu krążeniowego, która może też pomóc w walce ze związanymi z nim chorobami, a także potencjalną pomoc przy próbach rzucenia palenia. Kontrolowane i głębokie oddechy redukują symptomy związane z zespołem odstawiennym, takie jak podirytowanie czy napięcie nerwowe, podczas gdy nie powoduje ospałości i problemów z koncentracją.

A co z wysiłkiem? Podczas ćwiczeń również warto oddychać możliwie głęboko, ponieważ pomoże nam to w regulacji ciśnienia tętniczego, poprawi wydolność mięśni oddechowych, pojemność płuc a także wydłuża czas, który możemy poświęcić na ćwiczenia rąk i ramion.

Pomimo tego, że oddychanie to absolutna podstawa życia, dopiero od niedawna w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, jak zbawienne może być w skutkach, niezależnie od prowadzonego przez nas stylu życia. Jeśli zerkniemy na listę jego pozytywnych aspektów, na pewno każdy z nas znajdzie tam wiele niedogodności, nad którymi można by popracować. Na szczęście wystarczy wziąć głęboki wdech…