Jak zrealizować postanowienia na Nowy Rok?

Jak zrealizować postanowienia na nowy rok?

Gdy koniec roku zbliża się coraz większymi krokami, wielu z nas pogrąża się w zadumie nad ostatnimi 12 miesiącami – co udało nam się osiągnąć, co zrobiliśmy dobrze, co źle i co możemy zmienić. Już u zarania historii ludzkości, upływający czas odgrywał w naszych życiach ważną i kluczową rolę. Nie bez powodu na całym świecie ostatni wieczór roku jest obchodzony tak hucznie. Jednak, gdy kończy się czas zabawy, wracamy do codzienności ze świadomością, że wraz ze zmianą cyfry w kalendarzu, dobrze byłoby też zmienić coś w swoim życiu.

Postanowienia noworoczne, pomimo swej popularności i obecności w kulturze masowej od wielu, wielu lat, w zdecydowanej i przeważającej większości nie są przez nas dotrzymywane. Potwierdzają to nawet liczne badania, które choć różnią się między sobą konkretnymi wartościami liczbowymi, jasno i dobitnie pokazują, że wywiązywanie się z tego typu zobowiązań – łagodnie mówiąc – nie jest naszą mocną stroną. Często nawet kompletnie o nich zapominamy po upływie raptem kilku miesięcy.

Skoro mamy taki problem z motywacją i wytrwałością w postanowieniach, na czym polega problem? W zdecydowanej większości przypadków winę ponosimy my sami, jeszcze zanim przystąpimy do wykonywania obiecanych sobie postanowień. Jak? Wyznaczając sobie cele i założenia w niewłaściwy sposób.

By zwiększyć swoje szanse na sukces, cele do których dążymy powinny być wyznaczane przez nas w odpowiedni sposób.
W zmaksymalizowaniu szans na powodzenie, może pomóc nam zyskująca coraz większą popularność tzw. metoda SMART, której poszczególne litery są pierwszymi literami najważniejszych cech dobrze postawionych założeń. Cel SMART powinien być:

S – Skonkretyzowany

Powinien zakładać dokładne, jasno określone warunki, dzięki którym odczujemy satysfakcję ze spełnienia go. Np. zamiast postanowienia “zrzucenia kilku kilogramów”, lepiej powiedzieć sobie “Schudnę 5 kg”.

M – Mierzalny

Nasz cel powinien być Mierzalny, żebyśmy zawsze byli pewni, jak daleko zaszliśmy. W omawianym przez nas przypadku Mierzalność wynika samoistnie z natury postanowienia, jednak w innych przypadkach może nie być taka oczywista. Pomoże nam też w chwilach zwątpienia, gdy zaczniemy odczuwać brak motywacji. Wystarczy wtedy spojrzeć na to, co osiągnęliśmy do tej pory.

A – Atrakcyjny

Co należy rozumieć poprzez Atrakcyjny cel? Sama myśl o osiągnięciu go powinna sprawiać nam przyjemność, pobudzać do działania
i wywoływać motywację. Dobrze jest też kierować się zasadą, by nie karać się za niepowodzenia, a nagradzać za sukcesy. W ten sposób zajdziemy dużo dalej. Dzięki temu, nasze postanowienie brzmiałoby np. “Gdy schudnę 5 kg, założę te świetne spodnie, w które już się nie mieszczę”.

R – Realistyczny

Przy Realistyczności celu, wystarczy się zastanowić, czy w ogóle jesteśmy w stanie go osiągnąć. Zrzucenie 10 kg w tydzień wyda się niedorzeczne, więc warto pamiętać o tym, że z każdą inną ambicją można podobnie przesadzić. Nie powinniśmy też zapominać o swoich osobistych uwarunkowaniach. Dobrym pomysłem będzie też pozostawienie sobie drobnego marginesu na błędy i potknięcia. W końcu jeśli schudniemy 4,5 kg, ale przez święta waga podskoczy nam o 0,5 kg, nie powinniśmy zapominać, że ostatecznie wciąż zrzuciliśmy 4 kg. W ten sposób, nieoczekiwane przeszkody nie będą wydawały się nam takie straszne.

T – Terminowy

Przy ustanawianiu celu, warto mieć też na uwadze czas, jaki dajemy sobie na jego osiągnięcie. Pomoże nam się to zmotywować i może ułatwić podzielenie zadania na mniejsze etapy, którym łatwiej będzie sprostać. Oczywiście, nie powinniśmy zapomnieć o Realistyczności. Kontynuując nasz przykład, przy uwzględnieniu Terminowości, wyglądałby on mniej więcej tak: “Schudnę 5 kg przed urodzinami mojej kuzynki, by móc założyć na przyjęcie te świetne spodnie, w które już się nie mieszczę”.

W ten sposób proste, nudne, typowe i nieatrakcyjne postanowienie “Schudnę” zamieniliśmy na “Schudnę 5 kg przed urodzinami kuzynki,
by założyć na imprezę te świetne spodnie”. Różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka! Może i ciężej będzie zmieścić tak długie zdanie na lodówce czy lustrze, ale odpowiednio sformułowany cel pozostanie z nami na dłużej oraz pomoże nam w walce z codziennością, by osiągnąć upragnione rezultaty. Technika SMART to narzędzie używane zarówno w sytuacjach profesjonalnych jak i osobistych, dlatego korzystanie
z niej na pewno ułatwi wyznaczanie i osiąganie wartościowych celów i przełoży się na większą liczbę sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *