Trening w czasach smogu

Trening w czasach smogu

Trening w czasach smogu

Wraz z utrzymującymi się za oknem niskimi temperaturami, coraz bardziej tęsknimy za ruchem na świeżym powietrzu. To normalne, że brakuje nam powiewu wiatru we włosach, ogrzewających promieni porannego słońca, czy po prostu ruchu poza zamkniętymi przestrzeniami, który zamiast tego podejmujemy w domu lub ulubionym klubie. Jednak czy aktywność fizyczna na zewnątrz to na pewno taki dobry pomysł?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad połowa z 50 miast Unii Europejskiej które cechują się największymi stężeniami zanieczyszczeń w powietrzu, znajduje się właśnie w Polsce. Jak łatwo się domyślić, wdychanie takich nieczystości nie jest ani zdrowe, ani wskazane. Co prawda nie jest to jeszcze poziom ścisłej czołówki smogowych miast świata, gdzie jakość powietrza często przyrównywana jest do papierosowego dymu, ale warto wiedzieć, dlaczego o smogu od ostatnich paru lat jest tak głośno, zwłaszcza że oddychanie to jedna z podstawowych funkcji życiowych człowieka.

Czym jednak tak właściwie jest smog? To nic innego jak różne spaliny i zanieczyszczenia powietrza, które przy odpowiednich warunkach pogodowych nie unoszą się do wyższych warstw atmosfery, zamiast tego mieszając się z mgłą i pozostając w ten sposób na stosunkowo niskim poziomie nad ziemią.

Obok bycia czynnikiem alergizującym, który może też wywoływać astmę a także napady astmatyczne oraz inne choroby układu oddechowego, jak donoszą najnowsze badania naukowe, smog działa również negatywnie nie tylko na wewnętrzne mechanizmy naszego organizmu, ale nawet na te zewnętrzne! Podobnie jak zbyt długie oddziaływanie promieni słonecznych, zanieczyszczone i bogate w różne substancje powietrze, może wywoływać niepożądane skutki w tkankach skórnych naszych organizmów, powodując m.in. jej przyspieszone starzenie oraz stany zapalne, które mogą ostatecznie prowadzić do trwałych uszkodzeń skóry.

Wchodząc z kolei w głąb naszego organizmu, okazuje się że smog może zaszkodzić również i tutaj. W naszych ciałach aż roi się od różnych mikroorganizmów (np. za sprawą probiotyków), z którymi żyjemy w stałej i nieustającej, lecz nieco delikatnej symbiozie, która z powodu wdychanych przez nas zanieczyszczeń, może przestać działać prawidłowo. Symbioza ta jest nam jednak potrzebna do normalnego funkcjonowania poprzez dostarczanie witamin, pomoc w zwalczaniu chorób itd. Zaburzenia tej symbiozy spowodowane smogiem mogą prowadzić do licznych i dotkliwych dolegliwości, które najczęściej i najsilniej dotykają dzieci i kobiet w ciąży.

Niestety to jednak nie koniec problemów, które może wywoływać smog. Stare i utarte porzekadło, mówiące o tym, że w zdrowym ciele zdrowy duch, okazuje się prawdą i tutaj, ponieważ, jak donoszą profesjonalne badania lekarskie, zanieczyszczenia mogą mieć negatywny wpływ także na nasze samopoczucie i ogólne zdrowie psychiczne. Wśród osób wystawionych na działanie smogu odnotowano większe odczuwanie bólu, wzmożenie objawów obsesyjno-kompulsywnych, wrażliwości interpersonalnej a nawet stanów depresyjnych!

Czy w związku z tym powinniśmy ograniczyć wychodzenie na świeże powietrze? Zdecydowanie tak, ale tylko jeśli w danym momencie stężenie zanieczyszczeń przekracza dopuszczalne normy. Warto sprawdzić, czy swoimi płucami nie będziemy oczyszczać miejskiego powietrza. Dziś można to bardzo łatwo zweryfikować przy użyciu jednej z wielu aplikacji, które monitorują stężenie smogu w Polsce i na całym świecie. Jeśli jednak zanieczyszczenia mieszczą się w normie, powinniśmy cieszyć się z uroków biegania po otwartej przestrzeni, bez obaw o nasze zdrowie tak długo jak to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *